trwa wczytywanie

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

…poznajmy się

Pytanie z kosmosu 😛 W pracy którą wykonuję nie stosuję etykiety Pan/Pani. Nazywam się Bartek, nie Pan Bartek 😉 Przejście na Ty sprawia, że będzie nam się lepiej, swobodniej pracowało 😉
Fotografią zajmuję się mniej więcej od 16 roku życia. Poważniej fotografię zacząłem trakotwać od momentu pójścia do szkoły fotograficznej. Fotografią ślubna zawodowo zajmuję się od 2007 roku.
Zdjęcia wykonane przeze mnie są reportażem. Bez wymuszonych uśmiechów oraz sztucznych póz. Staram się jak najdokładniej uwiecznić każdy szczegół, spojrzenie czy uśmiech.
Oczywiście! Fotografia ślubna to moment, chwila, ulotność… Nie można drugi raz powtórzyć przysięgi czy oczepin, dlatego tak ważny jest zapasowy sprzęt. Daje on pewność że w dniu ślubu, nawet nagła awaria aparatu czy obiektywu nie zakłóci wykonywania zdjęć ślubnych.
Fotografie wykonuje oczywiście głową, a przy okazji profesjonalnym pełnoklatkowym sprzętem firmy Nikon wraz z jasnymi obiektywami oraz lampami błyskowymi tejże firmy. Dla bardziej dociekliwych: klik 😉

przed Waszym dniem…

Termin należy zarezerwować na tyle wcześniej, aby był on jeszcze wolny 🙂 Zasada jest jedna – „kto pierwszy – ten lepszy”. Termin rezerwujemy tylko poprzez podpisanie umowy oraz wpłatę zadatku. Nie „przytrzymujemy” terminów (np. na 2 tygodnie).
Całość formalności możemy dokonać korespondencyjnie/elektronicznie (platforma do e-umów), a spotkać się, by omówić szczegóły, gdy będziecie na miejscu w dowolnym terminie.

ceremonia

Tak, odbyłem stosowny kurs i posiadam takie uprawnienia. Moje pozwolenie jest bezterminowe oraz obowiązuje na terenie całego kraju.

wesele

Wszystko jest do ustalenia. Wychodzę jednak z założenia, że najciekawsze (pod względem fotograficznym ;)) jest kilka pierwszych godzin wesela. Dlatego oferuję kilka możliwości dostosowania godzin pracy na weselu w zależności od liczby gości, miejsca, dynamiki wesela itp.
Najlepiej stolik dla obsługi (operatorzy video, orkiestra, DJ czy fotograf) umieścić na uboczu, w pobliżu gniazdka 😉
Zawsze robię wszystko ażeby:

    • 1) każda para bawiąca się na weselu miała

   przynajmniej

    ujęcie romantyczne oraz dynamiczne. Wiadomo, że nie dotyczy to Was, czyli Pary Młodej, gdyż to Wy jesteście najważniejsi w tym dniu.
    2) nie ingerować w przebieg świętowania. Dlatego też (bez wyraźniej prośby PM) nie robię zdjęć przy stołach, gdyż może to być bardzo niekomfortowe dla gości.
    3) goście czuli swobodę na parkiecie. Dlatego po uzyskaniu zadowalającej ilości ujęć (oczywiście pod ścisłą kontrolą materiału, który wykonuje), zamieniam się w obserwatora i wyłapuje „smaczki”, te momenty, które zawsze powodują uśmiech na twarzy lub łzę wzruszenia.

plener

Czas sesji zdjęciowej jest uzależniony od tego czy sesja odbywa się w dniu ślubu czy w innym terminie. Jeśli w dniu ślubu to przeważnie jest to kwestia 1-1,5 godziny. Jeśli wybieracie inny dzień na sesję kliknij tutaj.
Zawsze ustalam to wspólnie z parą młodą. Zdarza się, że para młoda sama wybiera miejsce. Pomocna może okazać się mapka miejsc, które polecam.
Maultki poradnik dotyczący sesji plenerowej.
Możliwe są dwie opcje – wykonujemy zdjęcia w zamkniętym miejscu np. klimatycznej kawiarni lub przenosimy sesję na inny dogodny dla obu stron termin.
Oczywiście jest taka możliwość. W związku ze specyfiką zdjęć nocnych, należy poinformować o tym fakcie wcześniej. Nie polecam jednak opierania całości sesji plenerowej o zdjęcia nocne.

pamiątki

Rozmiar fotografii w albumie to najczęściej 15×23 lub 2x 10×15 na stronę. Wykonane są na profesjonalnym papierze jedwabistym (struktura plastra miodu). Chętnie zaprezentuję na spotkaniu.
Ilość zdjęć jest zależna od wielu czynników. Są nimi m.in.: wybrany przez Was pakiet, ilość gości oraz ilość miejsc, które odwiedzimy podczas sesji plenerowej. Na płycie znajduję się min. 400 zdjęć.
Oczywiście. Zrobione zdjęcia poddaje subtelnej obróbce tj.: kadrowanie, kolorystyka, nasycenie. Zdjęcia, które przeznaczone są do albumu/fotoksiążki są dodatkowo retuszowane (niedoskonałości na twarzy itp.). Nie wykonuje fotomontaży na których Para Młoda jest wklejona np. przy operze w Syndey 😉
Jestem otwarty na wszelkie sugestie co do kolorystyki (czarno-białe, sepia, kolor). Wierzę, również w fakt, że wybierając właśnie mnie, zrobiliście to celowo, gdyż moje dotychczasowe realizacje przypadły Wam do gustu i obdarzacie mnie zaufaniem i pozwalacie ażeby w oparciu o moje pomysły, poczucie smaku i estetyki stworzył dla Was niezapomnianą pamiątkę.
Jeśli chodzi o fotoksiążkę są 3 możliwości wyboru zdjęć do fotoksiążki:
1) Wybiaram za Was zdjęcia do fotoksiążki, projektuje i dostajecie gotowy produkt.
2) Wybieracie ok. 50 zdjęć, które pragniecie mieć w swojej fotoksiążce, a ja dobieram je i układam pod kątem graficznym.
3) Sami przypisujecie zdjęcia do przesłanych przeze mnie projektów.
Kwestia albumu jest nieco prostsza 😉 Przeważnie para młoda wybiera sobie zdjęcia do albumu.

organizacyjnie

Na płycie wszystkie zdjęcia są obrobione. Nie ma innej możliwości przy zdjęciach wykonywanych w formacie bezstratnego zapisu RAW 😉
Otrzymujecie ok. 400 zdjęć.
Za dojazd w promieniu 60 km od Bielska-Białej nie pobieram żadnych dodatkowych opłat.
Rozliczamy się zawsze gotówką w dniu ślubu.
Zadatek pobierany jest w dniu podpisania umowy. Kwota wpłaty jest w zasadzie dowolna (minimum 300 zł).
Zdjęcia ślubne wraz z albumami/fotoksiążkami są do odbioru w terminie najpóźniej do 40 dni roboczych po wykonaniu ostatnich ślubnych zdjęć w plenerze.
Staram się zawsze dostarczyć Wasze zamówienie tak szybko jak jest to możliwe, przy zachowaniu najwyższej jakości usługi. Po odbiór zdjęć/albumów zapraszam do siedziby firmy lub mogę wysłać na wskazany przez Was adres za pośrednictwem firmy kurierskiej.
Podobnie jak malarz nie udostępnia farb i płótna, kucharz przypraw i produktów – ja również nie udostępniamy surowego materiału. Otrzymujecie gotowe zdjęcia – namalowane i przyprawione 🙂
Jeśli na przyjęciu ma być więcej niż 150 osób i zależy Wam na tym, żeby uchwycić jak najwięcej ciekawych sytuacji z gośćmi. Innym dobrym „powodem” jest chęć np. posiadania zdjęć z wejścia do kościoła jednocześnie z chóru i od strony ołtarza itp.
To Wasz najważniejszy dzień w życiu. Chcąc zrobić dla Was niezapomnianą pamiątkę muszę zadbać o każdy detal. Często osoby, które „mają aparat / mają kamerę” najzwyczajniej psują ujęcia, a fotografowi, który w najważniejszych momentach musi martwić się o to, żeby wujek z kamerą/aparatem nie wszedł przed obiektyw, jakiś szczegół, ujęcie może po prostu nie wyjść.
Dlatego też najlepiej poprosić swoich gości o to, ażeby na Waszym ślubie uczestniczyli z pełnym zaangażowaniem i cieszyli się razem z Wami, a na weselu świetnie się bawili (niekoniecznie z aparatem na szyi 😉

inne

Jestem fotografem – jak pisałem – z pasji, zawodu i zamiłowania. Robię to co kocham zgodnie z nabytą wiedzą oraz doświadczeniem.

Przestrzegam przed magicznymi 2 w 1! Nie da się naraz dobrze fotografować i filmować… Fotograf i kamerzysta w jednym to taki stomatolog-ginekolog, tylko nie wiadomo z której strony zacznie robotę 😉

Oczywiście polecam kilku operatorów w zakładce współpraca.

w razie dodatkowych pytań – zapraszam do kontaktu:

  [acceptance* acceptance-533] Zapoznałam/em się z informacją nt. przetwarzania danych oraz polityki prywatności i akceptuje je w obecnym brzmieniu. [/acceptance]